Metoda ta charakteryzuje się szczegółową diagnostyką. Dzięki obserwacji wzorców ruchowych w motoryce spontanicznej oraz reakcjach ułożeniowych, a także ocenie dynamiki rozwoju pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości i zaburzeń rozwoju w wieku niemowlęcym
Podstawą terapeutycznej metody Vojty jest kinezjologia rozwojowa, która pozwala odróżnić zachowania prawidłowe od zaburzonych wzorców ruchu. Poprzez odpowiednią stymulację pacjenta terapeuta wyzwala pierwotne wzorce ruchowe zakodowane w naszych mózgach.
Dzięki takiej terapii poprawia się ekonomika ruchów, a przez to i jakość życia pacjenta, niemożliwa do uzyskania bez wcześniejszych normalizacji czynności motorycznych. Celem terapii jest uzyskanie przez pacjenta lepszego dostępu do prawidłowych wzorców przez ich systematyczne powtarzanie oraz wykorzystywanie ich w motoryce spontanicznej. Terapia stosowana zarówno u niemowląt, dzieci jak i dorosłych.
Terapia metodą Vojty może być stosowana jako baza dla innych rodzajów fizjoterapii praktycznie we wszystkich zaburzeniach funkcji ruchowych i w licznych schorzeniach np.:
- w zaburzeniach ośrodkowej koordynacji ruchowej (ZOKN),
- w zaburzeniach funkcji ruchu po uszkodzeniach mózgu (mózgowe porażenia),
- w niedowładach obwodowych kończyn górnych i dolnych (uszkodzenia splotu ramiennego, przepuklinach oponowo-rdzeniowych i innych),
- w różnych schorzeniach nerwowo-mięśniowych,
- w schorzeniach i ograniczeniach funkcji kręgosłupa np. bocznych skrzywieniach kręgosłupa (skoliozach),
- w wadach stawów biodrowych (dysplazjach i zwichnięciach) jako terapia pomocnicza,
- w zaburzeniach funkcji oddychania, połykania lub żucia,
Przeciwwskazania:
- w schorzeniach o podłożu zapalnym lub ostrych infekcjach,
- w chorobach rzadkich, np. łamliwość kości,
- podczas ciąży,
- w określonych schorzeniach serca.